Již na začátku, před samotným zařizováním, je potřeba zohlednit věk dítěte a jeho záliby. Stejně tak je dobré dopředu myslet na to, že děti rostou a jejich potřeby a požadavky na různé druhy prostor se budou měnit. Doporučuje se rozdělit pokoj na tři základní části, studijní, herní a relaxační. Je zřejmé, že jak dítě bude vyrůstat, budou se zvyšovat požadavky na studijní část pokoje, zatímco nároky na část herní se budou postupně snižovat.
Na stěnách se nejlépe osvědčily světlé, pastelové barvy, mohou být i různě kombinovány s přihlédnutím k názorům a požadavkům dětí. Prostor je možné ozvláštnit různými malířskými šablonami. Dětem udělají velkou radost jejich fotografie, školní nebo s kamarády, vhodně umístěné na stěnách do rámečků. Část pokoje může být dána dětem k dispozici, aby si ji vyzdobily podle svých představ.
Základem je kvalitní postel, umístěná čelem u stěny, nejlépe s velkým úložným prostorem. Pro úsporu místa v pokoji se dvěma dětmi je dobrým řešením patrová postel, ta může mít i pracovnu nebo alespoň různě využitelné police. Vhodným doplněním relaxační zóny je sedací vak pro děti. Důležitý je velký psací stůl, jeho umístění by mělo umožnit správný přístup světla tak, aby si dítě při psaní nestínilo. Na stole mohou být stojany na pastelky a psací potřeby, nikoli však na úkor místa pro psaní nebo kreslení. Stůl by měl být vybaven šuplíky pro ukládání hraček, knih nebo učebnic. Vhodná je polohovatelná židle s kolečky a opěrkami. Na trhu je k dispozici i nábytek, který s dětmi takzvaně roste, kdy výše stolu a židle je individuálně nastavitelná a umožní tak jejich správné používání.
Dětský pokoj neslouží dětem jen ke spaní a studiu, ale chodí si do něj i hrát. Je to jediný prostor, který patří jen jim. Proto je vhodné, zvláště v nižším věku, vytvořit dostatečně velkou hrací zónu s odpovídajícím úložným prostorem.